Aparaty miniaturowe - modrzewie8

Modrzewiowy Dom
Agnieszka & Robert Soleccy
59-610 Wleń
Modrzewie 8
Przejdź do treści
Menu

Aparaty miniaturowe

Fotografia
  
Serdecznie witam wszystkich, którzy tu trafili. W tej części mojej witryny pokażę część moich zbiorów fotograficznych, z krótkimi opisami i wykonane tymi aparatami fotografie.  
 Od wielu lat zbieram stare aparaty,a szczególnym zainteresowaniem darzę miniaturowe aparaty fotograficzne,które bardzo często określane są jako „szpiegowskie” Takie określenie nie jest bezpodstawne, gdyż spora część tych miniaturowych aparacików była używana przez tajne służby wielu krajów,ale w zdecydowanej większości te precyzyjne przyrządy były sprzedawane dla zwyczajnych ludzi. W naszym kraju aparaty te praktycznie nie były osiągalne, mimo że były produkowane w ZSSR i CSRS. Szczytowy okres rozwoju miniaturowych aparatów fotograficznych przypada na lata sześćdziesiąte. Powstało w tym czasie wiele różnych konstrukcji,nieraz bardzo precyzyjnych ,budowanych z zegarmistrzowską precyzją. Wyróżnić tu można konstrukcje Minolty, Mamiyi, Rollei, Edixy, czechosłowackie Mikromy czy sowieckie kopie Minolty Kiev-Wega. Wspomnieć też trzeba o pierwszej lustrzance  jednoobiektywowej na film 16mm czyli  sowieckiej konstrukcji „Narcis”Z kolei Austriacy wyprodukowali pełnoprawną lustrzankę dwuobiektywową Minicord 16.Lata sześćdziesiąte to okres kiedy mocno wierzono,że film 16 mm zdobędzie taka samą popularność jak film 35mm.Obok aparatów na film 16 mm duża popularność zdobył też bardzo malutki aparacik Minox,który wykorzystywał nieperforowany film o szerokości 9,5mm.Właśnie ten aparacik był najczęściej wykorzystywany przez  różnego rodzaju tajne służby ,a także jako gadget  w różnego rodzaju filmach sensacyjno-szpiegowskich z Jamesem Bondem na czele.
Dzisiaj w erze cyfrowego zapisu obrazu, te miniaturowe aparaty fotograficzne można już tylko kupić na różnego rodzaju targach czy portalach aukcyjnych. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja z filmami. Obecnie już praktycznie żadna fabryka materiałów fotograficznych nie produkuje filmów do takich kamer foto. Pozostaje więc korzystać ze starych zapasów lub przycinać film 35mm do żądanej szerokości.
Wiele z tych miniaturowych kamer to bardzo precyzyjnie zbudowane z metalu przyrządy,które pomimo upływu kilkudziesięciu lat od chwili wytworzenia do dzisiaj precyzyjnie funkcjonują co postaram się pokazać
i zamieścić fotografie wykonane tymi aparatami.
Wróć do spisu treści