Mikroma - modrzewie8

Modrzewiowy Dom
Agnieszka & Robert Soleccy
59-610 Wleń
Modrzewie 8
Przejdź do treści
Menu

Mikroma

.
Kolejny mikroaparat fotograficzny wykonany przez firmę MEOPTA mieszczącą się w Prerov w Republice Czeskiej. Firma ta od założenia w 1933r produkowała sprzęt optyczny, a u nas znana była przede wszystkimz powiększalników, aparatu średnioformatowego Flexaret oraz amatorskich kamer filmowych. Pod koniec lat pięćdziesiątych gdy, próbowano spopularyzować w fotografii amatorskiej film kinowy o szerokości 16mm ,również i ta firma wypuściła na rynek miniaturowy aparat fotograficzny o nazwie Mikroma. Wykorzystywał on kinowy film szerokości 16mm z jednostronną perforacją, a w jednej kasetce mieścił się ładunek umożliwiający wykonanie 50 zdjęć formatu 11x14mm. Wyposażony był w obiektyw o ogniskowej 20mm i jasności 3,5 z możliwością ustawiania ostrości od 0,5 m do nieskończoności. Migawka typu gilotynowego umieszczona za obiektywem posiada regulację w zakresie 1/5-1/400s oraz „B” Do przewijania filmu wykorzystywana jest pozioma listwa,która jednocześnie napina migawkę. Film przewijany jest z kasetki do kasetki
z wykorzystaniem perforacji i dzisiaj trudno już zdobyć taki film. W wersji Mikroma II dodano kontakt do lamp błyskowych, a spust migawki znajduje się w tradycyjnym miejscu z możliwością wkręcenia wężyka spustowego. W tej wersji aparat był produkowany w kilku odmianach kolorystycznych /zielona ,brązowa i czarna.Firma zadbała również o dodatkowe wyposażenie w postaci filtrów, statywu do reprodukcji, powiększalnika, rzutnika do slajdów, przeglądarki filmów i gilotynki do cięcia slajdów. Ciekawostka jest, że aparat produkowano też w wersji stereo wraz z odpowiednim oprzyrządowaniem. Oczywiście ,że względu na swoje miniaturowe rozmiary aparat wzbudził zainteresowanie wiadomych służb. Dla nich to wyprodukowano wersję Mikromy I , określaną dzisiaj jako „police”.Od standardowych aparatów różniła się spustem umożliwiającym przykręcenie jakiegoś nietypowego wężyka spustowego,oraz dodatkowym celownikiem lusterkowym umożliwiającym celowanie z poziomu pasa. W praktyce to w jasny dzień niewiele w tym celowniczku widać a i tak trzeba go przysłaniać ręką. Korpus i obiektyw były w kolorze czarnym, a zamiast skóropodobnej okleiny stosowane było takie marszczone malowanie. Dzisiaj ta wersja Mikromy jest rzadko spotykana na aukcjach i z reguły jest wiele droższa do dość popularnej Mikromy II.
Mignoret

Miniaturowy powiększalnik przeznaczony do sporządzania papierowych odbitek fotograficznych z negatywów naświetlonych w aparatach serii Mikroma. Obiektyw Mirar 20mm/f5,6 jest na stałe osadzony w obudowie i wyjustowany tak aby tworzyć ostry obraz na podstawie gdzie zamontowana jest mini maskownica dla papierów 6,5x 9,5 cm. W powiększalniku tym nie ma możliwości zmiany powiększanego obrazu czy jak również otworu przysłony obiektywu. Światło emitowane przez mleczna żarówkę zostaje odbite od niewielkiego lustra i po przejściu przez kondensor, film i obiektyw tworzy na białym podłożu maskownicy obraz. Rola użytkownika tego sprzętu ograniczała się tylko do włożenia filmu w ramkę negatywową, umieszczenia w maskownicy papieru foto i odpowiednim jego naświetleniu.
Powiększalnik sprzedawany był w dość mocnym i sztywnym kartonowym opakowaniu.
Wróć do spisu treści