F21-szpieg z czerwonej krainy - modrzewie8

Modrzewiowy Dom
Agnieszka & Robert Soleccy
59-610 Wleń
Modrzewie 8
Przejdź do treści
Menu

F21-szpieg z czerwonej krainy

.


Tajemniczy gość rodem z KGB.
To nie żart gdyż aparacik ten o kryptonimie F21 był głównie wykorzystywany przez tą organizację i jej pokrewne. Z racji przeznaczenia i skrytego użytkowania nie posiadał on żadnego celownika. Zakres czasów ograniczał się do 1/10,1/30,1/100 i B ustawianych dźwigienką z łatwo wyczuwalnymi zaskokami. Stosowane w nim były dwa rodzaje obiektywów o ogniskowej 28 mm. Ten w pokazanym tu egzemplarzu jest w miarę normalny, posiada regulowaną małym pierścionkiem zaskokową przysłonę o wartościach od 2do 16. Odległość ustawiana jest również zaskokowo od 2m z możliwością zablokowania na stałe przy pomocy malutkiej śrubki. Drugi obiektyw jest przystosowany do współpracy ze specjalnym uchwytem umożliwiającym skryte i niepostrzeżone fotografowanie. Uchwyt ten pozwalał zamocować aparat np pod płaszczem, w teczce lub torebce. Obiektyw maskowany był specjalnym guzikiem, a wyzwalanie migawki, sterowanie przysłoną i odległością odbywało się za pomocą wyzwalacza umieszczonego w kieszeni i połączonego z aparatem linkami. Rejestracja obrazów odbywała się na nieperforowanym filmie o szerokości 22mm.Kadr ma wymiar 14x21mm,a film był przesuwany za pomocą sprężynowego silniczka.
W aparacie zastosowano zespoloną kasetę nadawczo-odbiorczą współpracującą z tylną ścianką aparatu. Jako, że film jest nieperforowany, a przesuw filmu wymusza szpulka odbiorcza obracająca się o stały kąt, więc w miarę nawijania się filmu miedzy kadrami powstają coraz większe przerwy.

Prezentowane tu fotografie zostały wykonane na starym trzydziestoletnim filmie FotoPan HL o czułości nominalnej 400ASA.Z powodu znacznego przeterminowania filmu jego czułość mocno spadła,a wzrosło zadymienie filmu.Negatyw został zeskanowany i poddany obróbce cyfrowej.
Dzwięk pracującej migawki.
Kaseta filmowa jak wspominałem współpracuje z tylna pokrywą aparatu.W momencie zamykania, przy pomocy pokręteł umiejscowionych w dolnej części pokrywy zostaja otwarte obie komory filmowe. Umożliwia to swobodne przewijanie filmu z komory do komory bez potrzeby używania dużego momentu obrotowego na ciągnacej szpulce. Po naświetleniu filmu, w momencie otwierania tylnej pokrywy, obie komory zostaja szczelnie zamknięte. Aparat posiada licznik klatek wyskalowany do 18 zdjęć. Filmy o szerokości 22mm były przycinane z normalnego 35mm filmu przy pomocy specjalnej przycinarki.
Po upadku bloku sowieckiego i rewolucji w technice zapisu obrazu  sporo tych aparatów pojawiło sie na portalach aukcyjnych.
Wróć do spisu treści