Minox - modrzewie8

Modrzewiowy Dom
Agnieszka & Robert Soleccy
59-610 Wleń
Modrzewie 8
Przejdź do treści
Menu

Minox

.
Minox to chyba najbardziej znany i kojarzony często z tajnymi agentami lub szpiegami miniaturowy aparat fotograficzny. Jego konstruktorem jest Walter Zapp, który na początku lat trzydziestych opracował ten miniaturowy aparacik i wdrożył do produkcji w 1938r. w Rydze na Łotwie, gdzie był produkowany również w okresie wojennym. Co ciekawe wraz ze zmianą okupantów tego małego kraju, zmieniano kraj wytwórcy. Pod koniec wojny fabrykę przeniesiono do Niemiec i tam w latach pięćdziesiątych wznowiono produkcję. W Rydze wyprodukowano łącznie ok 20 tyś sztuk tych aparatów różnie sygnowanych i z niewielkimi zmianami konstrukcyjnymi. Dzisiaj najbardziej unikalnymi i poszukiwanymi przez kolekcjonerów są chyba te z wybitym hitlerowskim znakiem odbioru tzw waffenamtem. Było ich bardzo niewiele i zazwyczaj były to prezenty dla wysokiej rangi oficerów czy dygnitarzy hitlerowskich Niemiec. Równie wysoką cenę osiągają te sygnowane „Made in USSR”
Od samego początku był to bardzo precyzyjny instrument, wyposażony w gilotynową migawkę z czasami T, B i 1/2-1/1000 s. Obiektyw o jasności 3,5 i ogniskowej 15mm ma możliwość ustawiania ostrości od 20 cm do ∞ lecz nie posiada przysłony. W przypadku kiedy jest zbyt jasno można wprowadzić przed obiektyw wbudowany dwukrotny szary filtr. Z mechanizmem ustawiania ostrości współpracuje celownik lunetkowy niwelując paralaksę. Obraz rejestrowany jest na nieperforowanym filmie o szerokości 9,5mm i długości zapewniającej 50 klatek formatu 8x11mm. W późniejszym okresie filmy były już tylko na 36 klatek. Jako wyposażenie dodatkowe do tego aparatu oferowano specjalny tank do wywoływania filmów,  powiększalnik i lupkę do przeglądania filmów.. W latach późniejszych było dostępne wiele dodatkowego osprzętu w postaci statywów, celowników kątowych,  rzutników, lupek i lamp błyskowych. Ze względu na miniaturowe rozmiary, precyzję i dosyć dobrą jakość obrazu aparat bardzo często był wykorzystywany przez różnego rodzaju tajne służby. Przy pomocy tego aparatu Klaus Sasse, jeden z wielu niemieckich żołnierzy, którzy dostali się do sowieckiej niewoli wykonał 179 zdjęc na przestrzeni jego pięcioletniego pobytu w obozach jenieckich na terenie ZSRR. Wprost nieprawdopodobne jak przez tyle lat udało mu sie ukrywać i potem przemycić do Niemiec aparat wraz z pięcioma kasetkami .
Po II WŚ już w zachodnich Niemczech wznowiono jego produkcję oznaczając go jako Minox II. Kolejny model oznaczony jako IIIS lub A posiadał  gniazdko do synchronizacji lamp błyskowych. W modelu B pojawił się już światłomierz selenowy sprzęgnięty z mechanizmem ustawiania czasów migawki, który w modelu BL zastąpiono światłomierzem opartym o fotorezystor. Następny model urósł już znacząco w porównaniu do pierwowzoru ponieważ zastosowano w nim migawkę sterowaną elektronicznie i nosi on oznaczenie C. Lata osiemdziesiąte i następne to kilka kolejnych modeli opartych na elektronice czasem bardzo ekskluzywnie wykonanych i osiągających bardzo wysokie ceny.
 Nie chcę tu szczegółowo opisywać każdego modelu bo to łatwo znaleźć w sieci, a tylko pokazać ciekawy i trochę już zapomniany sprzęt fotograficzny wzbogacony o kilka zdjęć wykonanych omawianymi aparatami.
Minox Ryga w wersji zwanej "imperial" produkowanej na rynek ango-amerykański, z tarczą odległości cechowaną w stopach.
Minox A IIIs
Minox BL
Puszka do wywoływania filmów.
Minox RygaMinox A IIIs, Minox B,  Minox BL,Minox C, Minox C  Black, Minox LX
Rzutniki do przeźroczy  i  magazynek z ramkami 
Pośród dodatkowych akcesoriów oferowanych do tych miniaturowych aparatów znalazły się również celowniki kątowe umożliwiające kadrowanie z poziomu pasa lub oczu.Do apatatów serii A i B są one wsuwane na boczną część korpusu, a dla modelu C było produkowane tylko małe lusterko mocowane na korpusie przy okienku wizjera.
Minox B wraz z założonym celownikiem kątowym umożliwiającym celowania z wysokości pasa.
Celowniki kątowe umożliwiające celowanie z wysokosci pasa i pod kątem 90 *
Złączka do mocowania  aparatu na lornetce lub lunecie.
Kompletny ładunek filmowy - kasetka z filmem, plastikowe pudełeczko i kartonowe opakowanie. Po prawej stronie lupa z gilotynka do ciecia filmu na pojedyńcze klatki oraz lupka do przeglądania filmów.
Minox A z odsłoniętą komorą filmową oraz ładunki filmowe z różnych okresów.
Lampki błyskowe wykorzystujące żarówki spaleniowe.
Elektroniczna lampa błyskowa Minox ME1 przeznaczona do modelu B
Minox C wraz z przeznaczoną do niego elektroniczną lampą błyskową ME2
Wraz z zakupionym rzutnikiem, ku mojemu zaskoczeniu otrzymałem również kilka magazynów oprawionych w rameczki przeźroczy, z których kilka tu prezentuję.
Wg mnie zostały zrobione w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku w Niemczech.Slajdy straciły juz swoją naturalną barwę, ale mimo to wyświetlane na 
ekranie dają zaskakująco dobry w odbiorze obraz.

W ostatnim  czasie stałem się właścicielem kilku tysięcy slajdów wykonanych Minoxem na przestrzeni lat 1965-1987.Są to typowo pamiątkowe zdjecia robione podczas urlopow  w  znanycjh i popularnych kurortach turystycznych Europy.
Ciekawe są te wykonane w 1967 r w byłym ZSRR. W powyższej galerii przedstawiam część ciekawszych kadrów.Szkoda, ze Autor lub Autorka tych fotograffi pozostaną dla mnie anonimowi.
Miniaturowe aparaty fotograficzne dość często pojawiały się w filmach o tematyce sensacyjno-szpiegowskiej. Często takim atrybutem filmowego szpiega był aparat Minox.W polskich produkcjach filmowych Minoxa możemy zobaczyć w kilku filmach. Pierwszym jest obraz Jana Batorego pt ”Spotkanie ze szpiegiem” z 1964r. Posługuje się nim Ignacy Małachowski, który w filmie grał groźnego agenta zachodnich służb wywiadowczych. Oczywiście w końcu został zatrzymany przez polski kontrwywiad. Film w dniu dzisiejszym mocno razi socjalistyczna ideologia lecz warty obejrzenia dla świetnych aktorów i dość dobrej fabuły.
Kolejnym filmem gdzie pojawia się tytułowy aparat jest film z 1974 roku pt „Orzeł i reszka” w reżyserii Ryszarda Filipskiego. Sam film również mocno nasycony ideologia socjalistyczną  opowiada o losach przedwojennego oficera WP skazanego w 1947r na 7 lat więzienia, który po odbyciu tej kary przedostaje się do zachodnich Niemiec i podejmuje służbę dla amerykańskiego wywiadu.
Ostatnim obrazem filmowym gdzie dość dokładnie pokazano fotografowanie przy użyciu Minoxa jest film w reżyserii Antoniego Krauze „Akwarium” Utwór ten powstał na podstawie powieści byłego agenta KGB Wiktora Suworowa pod tym samym tytułem. Film dość dokładnie pokazuje metody jakimi posługiwały się służby wywiadowcze byłego ZSRR.
Orzeł i reszka
Wróć do spisu treści