Yashica Atoron - modrzewie8

Modrzewiowy Dom
Agnieszka & Robert Soleccy
59-610 Wleń
Modrzewie 8
Przejdź do treści
Menu

Yashica Atoron

.
W 1965 roku znany japoński producent sprzętu fotograficznego „Yashica” wprowadził na rynek miniaturowy aparat fotograficzny „Yashica Atoron” wykorzystujący ładunki filmowe stosowane w aparatach Minox. Wymiar klatki obrazowej wynosił 8x 11mm, czyli dokładnie tyle samo co w minoxach. Aparat zaopatrzono w selenowy miernik światła sprzężony z migawką i przysłoną, lecz na pokrętle  i skali światłomierza nie znajdziemy typowych wartości wyrażonych w ułamkach sekund i liczb określających przysłonę. Zamiast tego na tarczy naniesiono wartości EV. Ustalenie ekspozycji polegało na wstępnym ustawieniu czułości filmu, a następnie poprzez obracanie tarczy światłomierza zgranie czerwonego indeksu z wychyloną wskazówką światłomierza. Fotografujący nie był informowany o aktualnie wybranym czasie migawki i przysłonie obiektywu. Migawka pracuje w zakresie od 1/45 do 1/250s.oraz czasie „B”. Do napinania migawki i przesuwania filmu służy otwierane cięgło umieszczone z prawej strony korpusu. Migawka w czasie napinania i pracy wydaje charakterystyczny świszczący odgłos. Czterosoczewkowy obiektyw o jasności f 3,5 i ogniskowej 18mm nie ma możliwości zmiany odległości ostrzenia,  jest na stałe przesłonięty filtrem UV, a dodatkowo można poprzez przesunięcie suwaka wprowadzić filtr żółty. Kompensacja utraty światła następuje automatycznie gdyż równocześnie przesłaniany jest w odpowiednim stopniu element światłoczuły. Spust migawki posiada blokadę, a licznik zdjęć wyskalowany jest do 50-ciu. Do aparatu można przykręcić niewielką lampę błyskową na żarówki spaleniowe, jak również  zamocować go do statywu.
W Europie aparat sprzedawany był również pod nazwą  „Porst KV50 „ i „Revue Mini- star”. Ten ostatni posiadał charakterystyczne „wafelkowe” wykończenie powierzchni górnej i dolnej płyty korpusu. Aparat przy wymiarach 103x33x22 mm ważył 120g.
W roku 1971 firma wprowadziła unowocześniony model wyposażony w elektronicznie sterowaną migawkę, która pracowała w zakresie od 8s do 1/350s. Również jak w poprzednim modelu nie ma możliwości indywidualnego doboru parametrów ekspozycji. Aparat otrzymał nieco jaśniejszy obiektyw  Yashinon DX f 2,8/18mm, z przysłoną domykająca się do f13. W tym modelu obiektyw ma możliwość ustawiania odległości w zakresie od 0,6m do nieskończoności. Zespół migawka- przysłona pracuje w pełnej automatyce sterowana elektronicznie. Przy wzroście natężenia oświetlenia następuje równoczesne skracanie czasów otwarcia migawki i mocniejsze przysłonięcie obiektywu. Komórką światłoczułą jest element CdS , a ustawianie czułości filmu odbywa się przy pomocy pokrętła umieszczonego w dolnej części korpusu powodującego mechaniczne przysłonięcie elementu CdS. Do wyboru mamy 16, 25, 50, 100  i 200 ASA. Na górnej płycie znajdziemy również okienko samoretujacego się licznika i niewielki przycisk kontroli oświetlenia oraz spust migawki z blokadą. Całą elektronikę zasila bateria  Mallory PX28N o napięciu 6V. Napinanie migawki i przesuw filmu jest identyczny jak w poprzednim modelu ale praca migawki jest znacznie cichsza. Aparat  w porównaniu do poprzednika nieco urósł bo jego wymiary wynoszą 102 x 38 x 20  mm, a waga  wynosi140 gramów.
W obu modelach zastosowano przeziernikowy celownik z świetlistą ramka wyznaczającą ramy kadru. W pierwszym aparacie jest tylko znacznik paralaksy, natomiast w drugim rameczka przesuwa się wraz ze zmianą ustawienia odległości.
 Oczywiście jak i inne firmy produkujące miniaturowe aparaty fotograficzne również i Yashica oferowała dodatkowe wyposażenie.
  Były to:
             -     statyw do reprodukcji z dwoma soczewkami skracającymi odległość ostrzenia
             -     lampę błyskową na żarówki spaleniowe
             -     filtry szary,żółty i 80B
             -     celownik kątowy
             -     samowyzwalacz
             -specjalną przystawkę do powiększalnika.


Wróć do spisu treści