Tessina - modrzewie8

Modrzewiowy Dom
Agnieszka & Robert Soleccy
59-610 Wleń
Modrzewie 8
Przejdź do treści
Menu

Tessina

.
Tessina 35 automatic
Ta miniaturowa lustrzanka dwuobiektywowa została skonstruowana w kraju słynącym z produkcjiwysokiej klasy zegarków i solidnych banków, czyli Szwajcarii. Konstruktorem tego precyzyjnego instrumentu jest jednak austriacki inżynier mieszkający w Anglii drRudolph Steineck znany również z konstrukcji miniaturowego z  aparatu fotograficznego „ABC” noszonego na ręce jak zegarek. Produkcje aparatu rozpoczęła w 1957r firma Siegrist  Grenchen w Szwajcarii.Rynkowy debiut miał miejsce w 1960r, a dystrybutorem była firma Concava S.A. Lugano – Cassarate. Jak przystało na kraj o takich tradycjach, to  i ten miniaturowy aparat fotograficzny jest wykonany z przysłowiową szwajcarską precyzją. Pomimo wymiarów 68x55x28mm, do zapisu obrazów wykorzystuje on standardowy film 35mm umieszczony jednak w specjalnych pomniejszonych kasetkach, pozwalających zrobić 23 zdjęcia formatu 14x21mm.Film przesuwany jest  automatycznie za pomocą wbudowanego silniczka sprężynowego pozwalającego wykonać do ośmiu fotografii z jednego nakręcenia. Płaszczyzna filmu i okienko obrazowe są umieszczone pod kątem 90stopni w stosunki do osi optycznej obiektywu, a obraz rzutowany jest po obiciu się od lusterka. Zapewniło to zwartą i płaską konstrukcje jednak pogorszyło jakość uzyskiwanego obrazu. Obiektyw obrazowy wykonany ze szkła lantanowego o jasności 2,8 i ogniskowej 25mm, sprzężony jest z drugim obiektywem służącym do ustawiania ostrości i celowania. Niewielkie pokrętło znajdujące się na górnej płycie pozwala ustawić ostrość w zakresie od 30cm do nieskończoności. Migawka typu „kocie oko”poruszająca się tuż za obiektywem pozwala naświetlać film w typowym ciągu  1/2-1/500s plus czas „B” Do wyzwalania migawki służy przycisk znajdujący się w przedniej ściance korpusu,  który można jeszcze dodatkowo wkręcić wężyk spustowy. Okienka obiektywów są zasłaniane przesuwną zasłonka znajdującą się na przedniej ściance korpusu. Z chwilą zasłonięcia obiektywów następuje również blokada spustu, co zabezpiecza przypadkowe zwolnienie migawki. Na tylnej ściance znajdziemy tarczę wyboru czasów migawki, gniazdo do podłączenia lampy błyskowej, tarczkę wyboru rodzaju lampy błyskowej, oraz pokrętła napinania silnika i zwijania powrotnego filmu. Do tego aparatu producent oferował dodatkowo sporo osprzętu ułatwiającego użycie tego niewielkiego aparaciku. W sanki lampy błyskowej można było wsunąć miniaturowy światłomierz lub normalny zegarek, w ostateczności płytkę z piktogramami ułatwiającymi wybór ekspozycji. Wizjer celownika standardowo wyposażony był w  składany kominek z lupką, ale można było też zamontować sama soczewkę powiększającą, lupkę, czy nawet pryzmat pentagonalny.
W okresie produkcji wypuszczono kilka niewiele różniących się wersji pod nazwami „ Tessina Automatic 35” Tessina 35” „Tessina L. Dziś na rynku kolekcjonerskim spotykane są wersje z wykończeniem chromowanym, czarnym młotkowym lub w wersji złoconej czy czerwonej.
Mój egzemplarz pomimo 50-ciu lat działa doskonale co można zobaczyć na przykładowych fotkach umieszczonych poniżej. Ze względu na automatyczny przesuw filmu, małe wymiary i kształt umożliwiający łatwe ukrycie, był chętnie wykorzystywana przez wszelkiego tajne służby. Znane są przypadki maskowania aparatu w paczce papierosów, grzbiecie książki czy innych przedmiotach codziennego użytku. Również PRL-owska SB-cja wykorzystywała ten aparacik do inwigilacji. Pozbawione je jednak przedniej zasuwki, spust przeniesiono na tylną ściankę, w miejsce tarczki wybory lampy błyskowej, a w egzemplarzach które od czasu do czasu pojawiają się na portalach aukcyjnych brakuje kominka wizjera. Te przeróbki zapewne miały dostosować ten aparacik do zamaskowania aparatu w jakimś przedmiocie i skrytego fotografowania.
Produkcję tego ciekawego aparatu ostatecznie zakończono w 1996r.
Fotografie wykonane pokazanym powyzej aparatem
Wróć do spisu treści