Kościół pw. Św Jadwigi - modrzewie8

Modrzewiowy Dom
Agnieszka & Robert Soleccy
59-610 Wleń
Modrzewie 8
Przejdź do treści
Menu

Kościół pw. Św Jadwigi

Okolice
Według legendy w miejscu w którym dzisiaj znajduje się kaplica rosła okazała lipa na której umieszczony był wizerunek Matki Boskiej. Tu właśnie gromadzili się wierni na nabożeństwach gdyż niewielka kapliczka na zamku nie mogła ich wszystkich pomieścić. Również księżna Jadwiga bardzo chętnie tu przebywała spędzając długie chwile na modlitwie i rozmyślaniach. Pewnego razu towarzysząca jej młoda oswojona sarenka zaczęła się dziwnie zachowywać kopiąc i stukając kopytkiem w ziemię u podnóża lipy. Okazało się, że w tym miejscu był ukryty skarb złotych monet pochodzących jeszcze z czasów Cesarstwa Rzymskiego. Księżna uradowana
z tak nieoczekiwanego daru postanowiła wykorzystać go do budowy świątyni . W rzeczywistości pierwsze wzmianki o istnieniu świątyni poza murami zamku pochodzą z 1349r. W późniejszym czasie kościołek zwany  polskim był przebudowywany zyskując z czasem elementy murowane, jednak w czasie wojny trzydziestoletniej został on bardzo mocno zniszczony. Nowy właściciel Lenna płk. Adam von Koulhas rozpoczynając budowę swojej siedziby postanowił też wybudować nową kaplicę. W dniu 5.05.1662r czterech synów fundatora położyło kamienie węgielne pod budowę nowej świątyni, a on sam w późniejszym okresie wmurował kartusz herbowy i tablicę fundacyjną widoczna nad wejściem do świątyni. Ze starego kościoła na swoim miejscu pozostała jedynie zakrystia i kilka detali: fragmenty murów, renesansowa polichromia, rzeźbiony drewniany ołtarz główny oraz chrzcielnica w zakrystii, do której prowadzą okute drzwi. Po lewej stronie ołtarza głównego znajdują się w krypcie dwa sarkofagi z XVIII w. oparte na orłach wykutych z piaskowca. W sarkofagach spoczywają szczątki Andreasa i Juliany Grunfeldów - kolejnych właścicieli dóbr na Lennie.
Po zakończeniu wojny kaplica przez kilka lat pozostawała bez opieki i nie była wykorzystywana do celów religijnych. Sprzyjało to dewastacji , kradzieży i tak skromnego wyposażenia. Zniknęło pięć figur z ołtarza, obraz przedstawiający Św Trójcę, w latach osiemdziesiątych świeżo odrestaurowany obraz patronki, a także rycerskie atrybuty w postaci miecza, rękawicy i hełmu wiszących na łukiem sklepienia pomiędzy nawą a prezbiterium. W 2004 r Bractwo Rycerskie Zamku Chojnik podarowało kopie miecza i rękawicy, które zostały umieszczone w dawnym miejscu. Na uwagę zasługuje również kamienna chrzcielnica pochodząca z okresu średniowiecza. Dawniej na kościelnej wieży funkcjonował zegar, ale do dzisiaj pozostał po nim tylko mechanizm umieszczony na strychu.  Na zewnątrz znajduje się kaplica grobowa rycerza Hansa Heinricha von Close i jego żony Marty (z domu Casparini). Niewielki teren wokół kapliczki ogrodzony kamiennym murem był w przeszłości wykorzystywany jako cmentarz parafialny. Do dzisiaj pozostało niewiele elementów nagrobków zgromadzonych po prawej stronie od bramy. Świątynia od 1979r. jest kościołem filialnym parafii wleńskiej i co niedzielę odprawia się tu nabożeństwo.
Od kilku lat w dniu święta patronki wleńska szkoła nosząca również jej imię organizuje korowód historyczny jej śladami,który kończy się uroczystym nabożeństwem w kaplicy.

Kościół pw. Św. Jadwigi na starych fotografiach wykonanych przez Huberta Kolbe.
Wróć do spisu treści