Osiedle Południowe - modrzewie8

Modrzewiowy Dom
Agnieszka & Robert Soleccy
59-610 Wleń
Modrzewie 8
Przejdź do treści
Menu

Osiedle Południowe

.
Powstałe w latach trzydziestych XX w niewielkie osiedle położone jest już za wylotem tunelu kolejowego w kierunku Jeleniej Góry. Część domów powstała w oparciu o jeden projekt, co jest charakterystyczne dla taniego budownictwa jednorodzinnego w tamtym czasie. Tu również znajduje się okazały budynek dawnego pensjonatu. Sądząc z daty umieszczonej na metalowej szpicy widocznej jeszcze na zdjęciach z 1950r. wzniesiono go
w 1906r. W późniejszym czasie, po dobudowaniu dodatkowego pawilonu znajdowało się w nim sanatorium lokalnej kasy chorych z Zielonej Góry. Po wojnie do 1953r „Leśny Dwór” znajdował się w gestii Funduszu Wczasów Pracowniczych, a od tego roku aż do 1963 zarządzała nim PSS „Społem”organizując kolonie dla dzieci. Z chwilą przejęcia przez pobliskie sanatorium PKP urządzono w nim oddział dziecięcy. Niestety po pożarze we wrześniu 1983r budynki przez długi czas pozostawały nieremontowane. W początkach lat dziewięćdziesiątych podjęto co prawda prace remontowe połączone z modernizacją, lecz wkrótce  zostały one zaniechane. W takim stanie budowla przetrwała aż do 2009 r. Po odsprzedaży przez PKP nieruchomości, nowy właściciel rozpoczął prace zmierzające do przywrócenia funkcjonalności obiektu.
 Tuż obok w sporym wcięciu w górski stok zwanym czasami „Czerwonym Wąwozem” był kiedyś niewielki kort tenisowy, a w głębi strzelnica. Już za torami kolejowymi na sporym wypłaszczeniu terenu urządzono boisko piłkarskie na którym rozgrywa mecze drużyna „Pogoni Wleń” Idąc dalej ścieżką lub drogą wzdłuż torów, tuż za niewielkim wiaduktem trafiamy na miejsce gdzie kiedyś była cegielnia . Dzisiaj pozostałości po budynkach mylnie są czasem oznaczane jako ruiny synagogi. Stąd można rozpocząć wędrówkę słabo już oznaczoną ścieżką dydaktyczną wiodącą na Białe Skały i dalej poprzez górę Gniazdo aż do Lenna. Można też zrobić sporo mniejszą pętlę wspinając się tylko na dawny punkt widokowy i miejsce nazywane „kamiennymi stołami”.Według ostatnich badań terenowych przeprowadzonych przez archeologów, w tym właśnie miejscu była posadowiona szubienica. Wędrując dalej można po dojściu do lokalnej drogi i udać się na zamek lub zejść w dół do Wlenia.


Poniżej skany z widokówek wykonanych w Sobieszowie przez zakład fotograficzny "Foto-Color" J.Grabowskiego
Wróć do spisu treści