Nieznane widoki Wlenia - modrzewie8

Modrzewiowy Dom
Agnieszka & Robert Soleccy
59-610 Wleń
Modrzewie 8
Przejdź do treści
Menu

Nieznane widoki Wlenia

.
Kilkanaście nieznanych widoków z Wlenia i okolic utrwalonych przawdopodobnie przez nastoletniego wówczas chłopca widocznego na kilku zdjęciach. Szczególnie cenne są fotografie przedstawiające kościółek Pw. Św.Jadwigi Śląskiej, gdzie można zobaczyć jak kiedyś wyglądało jego wnetrze wraz z zaginionymi obrazami i figurami z ołtarza. Jedez z obrazów umieszczony po prawej stronie przedstawiający Św. Trójcę zaginął prawdopodobnie w pierwszych latach powojennych. Drugi z wizerunkiem patronki został w latach osiemdziesiątych poddany konserwacji i wkrótce potem został skaradziony. Do dzisiaj nie nie zostały odnalezione. Podobny los spotkał pięć figur umieszczonych na ołtarzu.


Podziękowania dla pana Andrzeja za udostępnienie negatywów do skanowania.

Jelenia Góra
Krzeszów
Wycieczka na Śnieżkę
Grodziec
Wleń
Służba w RAD  Zielona Góra
Służba wojskowa - Zgorzelec
Hubert Kolbe
Nieprawdopodobne zakończenie.
Takst ze strony :   http://www.wleninfo.pl
Gdy jakiś czas  temu na wleninfo opublikowałem kilka zdjęć przedwojennego Wlenia (Lähn),  wydawał się, że młody chłopak i dziewczyna z fotografii  na zawsze pozostaną anonimowi. Jednak życie czasami płata figle. Po siedemdziesięciu latach od ich wykonania, zdjęcia  i związane z nimi historie powtórnie ożyły.
W styczniu 2014 roku pani Doris Baumert zbierając materiały na wystawę poświęconą jubileuszowi 800-lecia odwiedziła w Niemczech panią Kolbe. Pani Kolbe urodziła się we Wrocławiu (Breslau). Ale wyszła za mąż za mieszkańca Lähn i tu się przeprowadziła. "Przeglądając albumy ze zdjęciami rodzinnymi na jednym z nich zobaczyłam młodego chłopaka siedzącego u podnóża szczytu Śnieżki". – opowiada pani Baumert. "Zapytałam panią Kolbe czy zna tego chłopca? Bo ja to zdjęcie już widziałam. To mój mąż odpowiedziała pani Kolbe. Przy kolejnym zdjęciu nie mogłam ukryć ekscytacji. Czy to zdjęcie przedstawiające wnętrze kościółka w Lennhaus (na zamku) zrobił twój mąż zapytałam? Tak on je zrobił odpowiedziała pani Kolbe." Doris Baumert -" Ja widziałam w Polsce negatyw tej fotografii."
Hubert Kolbe
Hubert Kolbe chłopak z fotografii i autor zdjęć urodził się w Lähn przy ulicy Jubiläumstraße 3  w 1923 roku. Przed wybuchem wojny pracował w drogerii  Maxa Bese w pobliskiej Jeleniej Górze. Od najmłodszych lat pasjonował się fotografią. W1941 roku został zmobilizowany i prawdopodobnie trafił na front wschodni. Hubert Kolbe wrócił po zakończeniu działań wojennych do Lähn . W 1946 roku opuszczając rodzinne strony zabrał ze sobą zdjęcia i pamiątki rodzinne. Ale nie wszystkie.
 W 1981 roku z grupa ministrantów porządkowaliśmy jedno z pomieszczeń dzwonnicy kościoła św. Mikołaja. W kącie stał stary zniszczony kufer. Po opróżnieniu ze starych szpargałów i śmieci na jego dnie ukazało się niewielki kartonowe pudełko. Intrygujące było to, że przeleżało tu od 1946 roku i służyło jak informował napis po polsku jako opakowanie margaryny. Wewnątrz znajdowały się stare negatywy i zdjęcia. Dalsze losy fotografii to odrębna historia.
 Negatywy przeleżały w szufladzie biurka kolejne trzydzieści lat.
W  2013 roku pan Kazimierz Bełz podjął się ich digitalizacji. Zeskanowane i staranie oczyszczone po siedemdziesięciu czterech latach zyskały drugie życie.

Wróć do spisu treści